• Atrakcje w regionie

Galindia
Kraina Historycznego plemienia położona na półwyspie u ujścia najpiękniejszej rzeki Mazur Krutyni do Wielkich Jezior Mazurskich.

Galindia to osada, która zapewni dzieciom jak i dorosłym niezapomnianą, pełną przygód wyprawę do świata z przeszłości, w którym żyło waleczne plemię Galindów. W ekscytujący sposób można dowiedzieć się jakie były zwyczaje i kulty dawnych plemion zamieszkujących od V wieku p.n.e. do XII wieku obszar Wielkich Jezior Mazurskich. W Osadzie Galindów na turystów czekają niezwykłe atrakcje: kolacje w pieczarach, wyprawy łodziami, opowieści o historii Galindów. Ośrodek składa się z nietypowych budowli jak: pieczary, lochy demonów, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny, labirynt Galindów czy skanseny. Na życzenie turystów odtwarzane są obrzędy Galindów.

www.galindia.com.pl

Mazurolandia
Mazurolandia to park atrakcji położony w Gierłoży k. Kętrzyna.

Mazurolandia to park atrakcji położony w Gierłoży k. Kętrzyna. To miejsce, gdzie zabawę łączy się z poznawaniem zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. Jedną z atrakcji Mazurolandii jest Park Miniatur Warmii i Mazur prezentujący miniatury wyjątkowych zabytków regionu. Dzięki temu w jeden dzień można zwiedzić najciekawsze miejsca i atrakcje znajdujące się na ogromnej mapie Warmii i Mazur. Kolejne atrakcje to park militariów, strzelnica militarna z replikami broni historycznej, a także przymierzalnia strojów historycznych z czasów II wojny światowej. Można również poznać okres średniowiecza odwiedzając grodzisko rycerskie, przymierzyć zbroję rycerską i postrzelać z łuku lub kuszy na strzelnicy rycerskiej. Kulturę regionu przedstawia natomiast skansen ludowy w postaci naturalnej wielkości XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej.

W MAZUROLANDII ZABAWA TRWA BEZ KOŃCA!

www.mazurolandia.pl
Bunkry w Mamerkach
Jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich

Jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. 30 schronów żelbetowych zachowało się do naszych czasów, Niemcy nie zdążyli ich wysadzić, zostały opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945. Jedno z najważniejszych centrów dowodzenia III Rzeszy, przez to miejsce przechodziły rozkazy dla wojsk Wehrmachtu podczas II wojny. Przez 4 lata próbowano pokonać ZSRR. To tu spiskowano przeciw A. Hitlerowi kiedy Niemcy zaczęły przegrywać wojnę. To z tego miejsca wysłany został rozkaz o stłumieniu Powstania Warszawskiego. Dodatkową atrakcją jest 30 metrowy podziemny tunel łączący dwa schrony.

Pałac i manufaktura w Nakomiadach
Aktualnie Manufaktura Nakomiady, nastawiona jest na wyrób ceramicznych pieców kaflowych

Historia Nakomiad sięga czasów średniowiecza, kiedy to ulokowana była tu osada jednego z plemion pruskich, o której istnieją informacje z końca XIV wieku. W latach 1653–1680 wzniesiono pierwszy, niewielki rozmiarowo pałac, który systematycznie był rozbudowywany. Aktualnie otacza go 180ha terenu, na którym znajduje się park krajobrazowy, ogrody warzywne oraz liczne zabudowania folwarczno-gospodarcze, w tym manufaktura ceramiczna.

Aktualnie Manufaktura Nakomiady, nastawiona jest na wyrób ceramicznych pieców kaflowych, których cały proces produkcji, od wypalania kafli i nadawania im pożądanych kształtów po malowanie, odbywa się ręcznie. Wszystkie wykonywane w manufakturze piece są wiernym replikami egzemplarzy znajdujących się w pałacach i dworach dawnych Prus Wschodnich czy Pomorza. Poza wiernymi replikami pieców w oryginalnych, dużych rozmiarach oraz pieców produkowanych na indywidualne zamówienie, manufaktura wytwarza także małe, pełniące funkcję świecznika piece, które stają się kulturalną pamiątką z Mazur. Manufaktura w Nakomiadach jest jedynym zakładem ręcznie produkującym kafle i piece według dawnych sposobów.

Spływy kajakowe nad rzeką Krutynią
Szlak kajakowy rzeki Krutyni należy do najpiękniejszych i najpopularniejszych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie

Szlak kajakowy rzeki Krutyni należy do najpiękniejszych i najpopularniejszych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ponad 100-kilometrowy szlak składa się z 20 jezior oraz 10 rzek i rzeczek wtopionych w północną cześć Puszczy Piskiej, największego zwartego kompleksu leśnego Pojezierza Mazurskiego. Za sprawą wolnego nurtu rzeka Krutynia znana jest jako szlak kajakowy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kajakarzy. Krutynia przepływa przez wyjątkowo malowniczy rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny.

Szlakiem Krutyni pływał w latach 50-70 XX w. Karol Wojtyła, póżniejszy papież Jan Paweł II.

Spływy kajakowe Krutynią to jedna z największych atrakcji na Mazurach.

Bazylika w Świętej Lipce
Święta Lipka to sławne Sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów

Święta Lipka to sławne Sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej, który w 1968 r. został ukoronowany przez ks. Prymasa, kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Europie Wschodniej. Papież Jan Paweł II dekretem z dnia 24 lutego 1983 r. nadał świątyni w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

Zamek Biskupi w Reszlu
Reszel należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Polsce.

Reszel należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Polsce. Miasteczko wpisane zostało na listę UNESCO. Zachowało się w nim wiele najwyższej klasy zabytków. Panuje tu niepowtarzalny klimat. Reszel znany jest przede wszystkim z :

- Gotyckiego Zamku Biskupów Warmińskich. Rezydowali tu m.in. biskupi warmińscy Andrzej Batory i Michał Radziejowski. W latach 1503-1510 przebywał w Reszlu Mikołaj Kopernik . Jest to budowla z neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec. Budowa zamku trwała pół wieku.

Do pozostałych atrakcji Reszla należą:

- Gotycki Kościół św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1360 – 1402, posiada wieżę o wysokości 51,2 metrów dostępną dla zwiedzających, z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta i okolicy.

- Stara plebania - znajduje się pomiędzy kościołem, a zamkiem, przylega do murów miejskich. Pochodzi z roku 1444. Szczęśliwie przetrwała pożary miasta i obecnie jest jednym z najstarszych budynków w Reszlu.

- Baszta więzienna z lat 1360-1370

- Gotycki most z XIV wieku na rzece Sajnie

Zamek Biskupów Warmińskich
Dziś zamek jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, prezentowane są wystawy dawnego uzbrojenia, pamiątek po biskupach i malarstwa.

Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim, nazywany „Wawelem Północy”, należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Zamek biskupów - wraz z przedzamczem, bastionem i basztą - stanowi jeden z najświetniejszych zabytków w kraju. Ze względu na dużą wartość artystyczną i historyczną został uznany za pomnik kultury o skali światowej. W latach 1350-1795 stanowił siedzibę biskupów warmińskich – wybitnych osobowości świata kultury i polityki, którzy uczynili z niego wspaniałą, tętniącą życiem rezydencję. Dziś zamek jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, prezentowane są wystawy dawnego uzbrojenia, pamiątek po biskupach i malarstwa.

Zamek w Rynie
ciekawe wnętrza, pięknie zachowane elementy gotyckich portali i sklepień, bogaty zbiór oryginalnych elementów uzbrojenia wojska słowiańskiego

Zamek w Rynie to miejsce z długą historią, świadek burzliwych dziejów Mazur i dawnych Prus Wschodnich. Obecnie prezentuje się w wspaniałym stanie: ciekawe wnętrza, pięknie zachowane elementy gotyckich portali i sklepień, bogaty zbiór oryginalnych elementów uzbrojenia wojska słowiańskiego - to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów.

Niezwykłym wydarzeniem, w którym możecie Państwo uczestniczyć jest Biesiada Rycerska lub Kasztelańska Feta. Piękne stroje dla wszystkich biesiadników, widowiskowe pokazy walk i wspólne śpiewy oraz zabawy z niesamowitą opowieścią w tle, pozwolą przenieść się do czasów średniowiecza i poczuć się ówczesnym Rycerzem, Damą lub Paziem. Tradycyjne trunki i smakowite jadło sprostają gustom najbardziej wytrawnych smakoszy.

Wspaniała biesiada w szlacheckim stylu to niesamowite przeżycie dla dzieci, które biorą aktywny udział w tym wydarzeniu.

http://www.zamekryn.pl

Wilczy Szaniec
W samym sercu Mazur w odległości 9 km od Kętrzyna znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera.

W samym sercu Mazur w odległości 9 km od Kętrzyna znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie (200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe )powstało w pobliżu wsi Gierłoż w latach 1940-44. Ze względu na swą lokalizację (w pobliżu granicy ze Związkiem Radzieckim)miasteczko miało zapewnić dogodne miejsce do kierowania wojskami niemieckimi przygotowującymi się do inwazji na Związek Radziecki. Wilczy Szaniec miał zapewnić maksymalne bezpieczeństwo Hitlerowi i jego współpracownikom, jednak w lipcu 1944 roku doszło tu do nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. W czasie wycofania się wojsk niemieckich kwatera została wysadzona w powietrze.

Obecnie teren kwatery Hitlera jest udostępniony do zwiedzania. Można skorzystać z przejażdżek historycznymi pojazdami pancernymi tzw. „ Sztabowozami ”, a spragnieni emocji oraz chęci sprawdzenia własnych zdolności snajperskich, mogą postrzelać z replik historycznych broni niemieckiej oraz z wiatrówek sportowych .

www.wolfsschanze.pl

Góra Czterech Wiatrów
Zimą do dyspozycji gości są m.in.: wyciąg talerzykowy, dwa wyciągi orczykowe, pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności o łącznej długości ok.2000 m, a także snowpark

Góra Czterech Wiatrów, położona nad jeziorem Czos, w bezpośredniej bliskości miasta Mrągowa (około 20km od naszych domków) . Zimą do dyspozycji gości są m.in.: wyciąg talerzykowy, dwa wyciągi orczykowe, pięć tras zjazdowych o różnym stopniu trudności o łącznej długości ok.2000 m, a także snowpark, biegowe trasy narciarskie oraz lodowisko. Na miejscu można wypożyczyć niezbędny sprzęt.

Pałac i Folwark Galiny
Obiekt Pałac Galiny położony jest na terenie zabytkowej posiadłości dworskiej z XVI wieku, która obejmuje pałac i XIX-wieczny folwark.

Obiekt Pałac Galiny położony jest na terenie zabytkowej posiadłości dworskiej z XVI wieku, która obejmuje pałac i XIX-wieczny folwark. Teren posiadłości o powierzchni 300 hektarów, obejmuje lasy, łąki, stawy oraz park zajmujący powierzchnię 4 hektarów. W zabytkowych stajniach przebywa ponad 70 koni. Na miejscu panują doskonałe warunki do uprawiania jazdy konnej, jest kryta ujeżdżalnia i karuzela dla koni oraz rozległe pastwiska. To sprawia, że Galiny są idealnym miejscem, gdzie miło można spędzić czas w siodle. Pałac i Folwark Galiny słynie także ze wspaniałej, opartej o regionalne, ekologiczne produkty kuchni - tutejsza Gospoda należy do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle”.

Muzeum Mazurskie w Owczarni
Muzeum gromadzi pozostałe na terenie Mazur meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze.

Muzeum gromadzi pozostałe na terenie Mazur meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zbiór eksponatów jest podbudowany dużą biblioteką dotycząca tematu byłych Prus Wschodnich i regionu mazurskiego. Przeszłość regionu jest bardzo bogata i kontrowersyjna. Teren byłych Prus Wschodnich zamieszkiwała ludność mazurska, która już na początku XX w. miała poczucie niemieckości i była wyznania ewangelickiego. To co się dało uratować z przeszłości tych ziem jest zamknięte w czterech ścianach Muzeum Mazurskiego w Owczarni. Każde pomieszczenie przedstawia historię i przedmioty konkretnych rodzin mazurskich. Muzeum odbiega od ogólnie przyjętych schematów, gdyż zwiedzający staje pośród starych przedmiotów , w ich bezpośrednim otoczeniu czując klimat minionych lat. Przekraczając progi muzeum, zwiedzający ma wrażenie jakby się przeniósł w czasie.

Twierdza Boyen
Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843-1855 jako fort zaporowy.

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843-1855 jako fort zaporowy. Stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Zbudowana została na obszarze liczącym ok. 100 ha i stanowiła bardzo ważny obiekt strategiczny Prus Wschodnich. Po I wojnie światowej zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej między innymi szpital. W przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Od roku 1945 Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego. Giżycki fort odgrywał istotną rolę w mobilizacji wojsk na terenie Mazur. Obecnie Twierdza Boyen jest miejscem często odwiedzanym przez turystów.

Muzeum sprzętu wojskowego
Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie to prywatna placówka, która już w tym momencie liczy około 70 pojazdów.

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie to prywatna placówka, która już w tym momencie liczy około 70 pojazdów. Jej perełkami są pojazdy gąsienicowe - idealnie zachowany, legendarny czołg T-34, czołg T-55, transporter MTLB ze stacją zagłuszania radiowego R-330P, transporter pływający PTS-M, ciągnik artyleryjski ATS oraz spycharka szybkobieżna BAT.
Najstarszymi eksponatami są dwie ciężarówki GMC CCKW, wyprodukowane podczas II wojny światowej.

Mrągowskie muzeum jest jedyną tego typu placówką w Polsce północno-wschodniej. Jest to żywe muzeum - pojazdy są wyeksponowane na wolnym powietrzu, można je obejrzeć z bliska, do wielu z nich można wejść. Istnieje również możliwość zorganizowania przejażdżki czołgiem, transporterem opancerzonym lub ciężarówką wojskową.

http://www.muzeum.mragowo.pl/

Ranczo Frontiera
Urocze, utrzymane w starym stylu gospodarstwo produkujące ekologiczne sery owcze oraz sery z mleka krów rasy jersey.

Niedaleko naszego ośrodka znajduje się RANCZO FRONTIERA, urocze, utrzymane w starym stylu gospodarstwo produkujące ekologiczne sery owcze oraz sery z mleka krów rasy jersey. Na całym świecie najbardziej cenione są sery, wytwarzane na małych farmach, ręcznie, z mleka surowego, tradycyjnymi metodami, bez użycia środków chemicznych. Takie właśnie sery robione są w RANCZO FRONTIERA (nasza regionalna duma). Miejsce to jest pełne uroku m.in. ze względu na czarujących i przemiłych właścicieli , którzy stwarzają niezapomniane chwile poprzez opowieści, możliwość degustacji, obejrzenia serowni i rancza. Dla prawdziwego konesera odwiedziny RANCZA FRONTIERA to obowiązkowy punkt pobytu na Mazurach, delektowanie się kawałkiem wspaniałego dojrzałego sera, spożywanego wraz z kieliszkiem dobrego wina na zawsze zapadnie w Państwa pamięci i będzie przypominało pobyt na Mazurach.

Jesteśmy wiernymi smakoszami tych niezwykłych serów, więc serdecznie zachęcamy do odwiedzin RANCZA FRONTIERA.

WIDOKOWO
Monika i Krzysztof

www.seryowcze.pl
Konsulat świętego Mikołaja
Odwiedź Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie i zobacz jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe i wielkanocne.

Wybierz się w podróż do magicznej krainy, gdzie magia świąt Bożego Narodzenia trwa cały rok. Odwiedź Konsulat Świętego Mikołaj w Kętrzynie i zobacz jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe i wielkanocne. Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie to wspaniała atrakcja Warmii i Mazur. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym świecie bombki. Tu tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia.

W Konsulacie można wydmuchać ze szkła własną bombkę i nauczyć się, jak ją pięknie ozdobić. Przekonaj się, że Święta mogą trwać przez cały rok!

www.konsulatmikolaja.pl